5 komentarzy

 1. dyskograf pisze:

  Wysokie zużycie CPU może wynikać z braku akceleracji sprzętowej ze strony GPU.

  Dodatkowo baterię może zjadać Firefox, przynajmniej na Windowsie różnica między FF a Edge to lata świetlne. Na linuchach jest lepszy, jednak mimo wszystko prawdopodobnie ciągle lubi sobie popracować na procesorze.

 2. root pisze:

  Linux nie gryzie, kocha konsolę, jak i odwdzięcza się przyjemną pracą po kilkudniowej batalii z konfiguracją i przyzwyczajeniami zaczerpniętymi z Okien.
  Czasami by wszystko działało trzeba się natrudzić. Lenovo Thinkpad lubi Linuxa i daje mu wiele sterowników.
  Ktoś popełnił ciekawy wpis https://medium.com/@hkdb/ubuntu-18-04-on-lenovo-x1-carbon-6g-d99d5667d4d5 , w którym wiele rzeczy konfiguruje pod ten sprzęt.
  Skalowanie w Linuxie odbywa się przy pomocy porządnych środowisk graficznych jak GNOME lub KDE, ciężej uzyskać to przy pomocy Window Managerów.
  Można spróbować czegoś takiego https://unix.stackexchange.com/questions/323741/dpi-settings-in-awesome-window-manager .
  Oglądać filmy na Linuxie można na wiele sposobów, nie jesteśmy ograniczani tylko do VLC, można skorzystać również z MPlayera lub kilkunastu innych programów.

  Podsumowując, trzeba się czasami trochę pomęczyć by móc w spokoju rozkoszować się relaksem i ergonomią pracy w Linuxie 🙂

 3. root pisze:

  Stara prawda ludu mówi „jajka zawsze powinny być świeże”.
  Jądro Linux z wersji na wersję przynosi wiele dobrego dla świata nowego sprzętu w postaci jego obsługi. Używając Minta możesz użyć how-to z tego wpisu https://itsfoss.com/upgrade-linux-kernel-ubuntu/ by mieć zawsze świeży kernel. Twój ThinkPad używa sterowników Intel dla karty graficznej więc nie będzie żadnych problemów z używania najnowszych paczek z kernelem.

  Najlepiej przesiąść się na dystrybucję typo Rolling Release. Z mojego doświadczenia polecam Antergos oparty o Arch Linux ponieważ instalator pozwala w łatwy sposób postawić system niż przebijać się przez https://wiki.archlinux.org/index.php/installation_guide 🙂 daje nam to dostęp do świeżych paczek z oprogramowaniem i świeży jajek 😉

 4. Michał pisze:

  A zauważyłeś jakieś rożnice w szybkości budowania projektu, czy też działania w ogólności jeżeli chodzi o system plików? Z tego co jakiś czas temu zauważyłem mongodb śmiga dużo lepiej na linuxie (nawet w postaci VM na Windowsie) niż na samym Windowsowym hoscie.

  • Patryk pisze:

   Tak, zauważyłem, ale zaskoczenia nie było. Wiedziałem, że ext4 jest szybsze niż NTFS w przypadku zapisu plików (w przypadku odczytu, bywa różnie, nawet z przewagą NTFS).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *