Anti IF – kurs od Arkademy

Stało się. Skończyłem właśnie kurs „Anti IF” autorstwa ekipy arkademy.dev.

Pora podzielić się wrażeniami i opinią. Do dzieła!

Anti IF – Organizacyjnie

Kurs jest ułożony w 9 modułów. W modułach jest od 3-ech do 13-tu lekcji. Moduły 1 i 2 to moduły, nazwałbym je, wprowadzeniowe. Reszta to moduły z mięskiem, nagrania video podczas kodowania i tłumaczenia co się dzieje i dlaczego. Bardzo skondensowane, bez zbędnego gadania – co bardzo istotne.

Jeszcze jedna techniczna uwaga. Kod w kursie pisany jest na Twoich oczach w języku Ruby. Czy Ruby przeszkadza? Ja sam jestem .NETowcem i przyznam, że Ruby czyta się bardzo łatwo. Przez cały kurs nie miałem ani jednej sytuacji w której implementacja w Ruby przeszkadzała mi implementować to samo w C#.

Mentor

Speakerem – Narratorem – Nauczycielem w kursie jest Andrzej Krzywda. Myślę, że tej postaci raczej nikomu z polskiego IT nie muszę przedstawiać. Jeśli nie wiesz kto to, polecam sprawdzić.

Bardzo istotnym jest fakt, że Twoim nauczycielem nie jest osoba z nikąd, tylko człowiek „z branży” który na programowaniu zęby zjadł. Nie chcę się rozpisywać nad osiągnięciami lektora, ale Andrzej od X lat jest praktykiem programowania, ponad to prowadzi własną firmę (Arkency), występuje na koferencjach i jak już wiesz, tworzy kursy online.

Nie trzeba planować nauki

Po krótkim wprowadzeniu w kurs Anti IF i w projekt, od razu przechodzisz do działania. Od razu zaczynasz razem z nim, analizować kod aplikacji, a także od razu zaczynasz pisać pierwsze zmiany.

Moim zdaniem to duży plus, nie odczujesz efektu rozleniwienia spowodowanego za dużą ilością informacji na raz, bez jakiegokolwiek działania.

Od razu akcja.

Poszczególne lekcje są bardzo treściwe. Andrzej mówi co robi i w krótkich zdaniach i od razu tłumaczy dlaczego i jaki jest jego cel. Wszystko jest klarowne.

Większość to dosłownie dwie, trzy minuty. Jest bardzo treściwie, więc te kilka minut w zupełności wystarcza.

Dzięki temu możesz spokojnie zobaczyć lekcję stojąc w korku, albo na przerwie między wykładami, albo robiąc kawę w pracy. Te trzy minutki lekcji dają ogromną dowolność kiedy oglądasz, bez ryzyka, że będzie trzeba przerwać w połowie.

Co zyskasz?

Oczywiście nie wiem jaki jest zamiar twórcy. Ale pokuszę się o jakieś wnioski na podstawie samego kursu i moich doświadczeń i odczuć. Co oczywiście będzie bardzo subiektywną opinią.

Moim zdaniem, kurs ten da Ci narzędzia do rozpoznawania code smells w ramach IF statementu. Nie ma znaczenia czy jesteś na początku swojej programistycznej drogi, czy jesteś już starym wyjadaczem.

Jeśli tylko przyjdzie Ci zmieniać, lub tworzyć strukturę zbyt skomplikowanych IF, będziesz posiadał wiedzę i kompetencje, aby ten kod zmienić i refaktoryzować. Tak samo w sytuacji kiedy przyjdzie Ci taki kod modyfikować po kimś.

Różnica jest jedynie taka, że jako stary wyjadacz, możesz się nauczyć mniej, bo zdobyłeś już część wiedzy i umiejętności wcześniej.

Trzeba pamiętać, że Anti If’ki to nie tylko sposoby rozwiązania sytuacji w kodzie, ale także obserwujesz konkretny workflow. Krok po kroku co jest robione i dlaczego. Co innego wiedza „jak ma być”, a co innego wiedza „jak iść, żeby dojść do wymaganego punktu”.

Wdrażając metodologię działania jaka jest zaprezentowana w kursie, zabezpieczamy się przed niechcianymi błędami które mogą wyniknąć w wyniku naszych zmian.

  • Najpierw standardowo – Red – Green – Red – Green.
  • Wskaźnik code coverage.
  • Potem testy mutacjne.
  • Dopisanie testów dla brakujących przypadków.

Teraz można zmieniać bezpiecznie z bez zbędnego stresu czy blokady. Można by to nazwać takim frameworkiem działania w konkretnych sytuacjach.

Moja osobista lekcja

W swojej karierze programisty kod refaktoryzowało się już nie raz i nie dwa. W Twoim przypadku jest pewnie tak samo.

Natomiast nigdy nie miałem okazji używać testów mutacyjnych. Dowiedziałem się po co są, i jak je stosować z pożytkiem dla siebie i produktu.

To nie wszystko w tym temacie! Dowiedziałem się, że w środowisku .NETowym brakuje dobrego mechanizmu do testów mutacyjnych. Jedyną, nadającą się do czego kolwiek biblioteką jest Stryker Mutator, a to też nie do końca.

Dobrze znać ograniczenia i możliwości w ramach którym się w razie czego będziemy poruszać.

Kolejną rzeczą godną uwagi jest spoób myślenia jaki Andrzej prezentuje. Nazwałbym to „myśleniem domenowym” gdzie najważniejsza jest domena biznesowa i wpływ naszych zmian na biznesowe aspekty działania programu, a nie sam algorytm w oderwaniu od wartości jaką niesie.

Niestety takiego sposobu myślenia, albo nabierasz w trakcie pracy (co często zajmuje lata), albo uczysz się od innych. Warto od razu się tego uczyć bo właśnie umiejętność spoglądania na produkt z perspektywy potrzeb klienta, czy użytkownika jest w cenie.

Ponad to, już w trakcie kursu szukałem miejsc w projekcie w pracy, gdzie mogę zastosować nowo zdobytą wiedzę. Kurs do tego nie zachęca jakoś jawnie, ale sam fakt uczenia się i to czego się uczysz zachęca bardzo :).

Platforma kursowa arkademy.dev

Wypada jeszcze napisać kilka słów nt. platformy kursowej arkademy.dev.

Nie wiem czy jest to projekt zespołu arkademy, ale nie za bardzo mam o czym napisać. Nie zrozumcie mnie źle.

Strona z kursem działa szybko, modyły i lekcje ładują sie natychmiastowo. Interfejs jest mega prosty i przejrzysty.

Myślę, że komplementem będzie, jeśli go określę jako przeźroczysty. Nie odciąga uwagi od kursu.

W porównaniu do…

W porównaniu do innych kursów, oferta arkademy wygląda odrobinę inaczej. Chodzi głównie o styl nauczania.

Skupiają się na jakości informacji, a nie jej ilości. Nie inwestują w piękną oprawę graficzną kursu żeby Cię zaciekawić, za to inwestują w lekcje. Żeby Cię nie znudzić, co przy paru innych kursach mi się przytrafiło, żeby Ci przekazać najważniejszą istote problemu czy rozwiązania.

Rzecz jasna każdy lubi wiedzę podaną w inny sposób, bo każdy z nas uczy się inaczej. Dlatego nie oceniam czy to, jak arkademy prowadzi kursy, jest ok czy nie.

Społeczność

Ceny

W chwili kiedy piszę ten post (3 marca 2021) abonament za dostęp do platformy arkademy.dev i wszystkich zawartych w niej kursów (również nowych w przyszłości) wynosi:

  • 49 USD / mc
  • 500 USD / year
  • 490 USD / year dla zespołu 15-osobowego

I z tego co wiem. Dla Ciebie, po zakupie, przy odnowieniu, te kwoty już takie pozostaną, nawet jeśli zostaną podniesione dla nowych kursantów w przyszłości, a wiem, że zostaną podniesione na pewno!

Jako klient możesz łatwo oszacować, czy Cię stać, czy nie. Bez niepewności.

Ocenę czy ta cena dla Ciebie jest niska lub wysoka, pozostawiam Tobie, bo to nie jest mała kwota, ale jakość kursów i ich otoczka, wykonanie, sprawiają, że warto. Ponad to nie oszukujmy się. Wiem, że wydajesz 300zł na siłkę, 700zł na catering, albo 200zł na piątkowe wyjścia.

Te 49 USD za dobrą wiedzę to nie jest dużo!

Nie dla Ciebie

Osobiście nie zauważam żadnych minusów, ale wiem, że każde z nas szuka w kursach czegoś innego, dlatego napiszę jakie ewentualnie minusy możesz dostrzec Ty…

Jeśli liczysz na obszerne, ekcyklopedyczne wyjaśnienia, teksty, odnośniki i wykłady, bo istotną metryką dla Ciebie jest ILOŚĆ informacji, to kurs Anti IF nie jest dla Ciebie. Tak jak pisałem, samo mięsko. Treściwie.

Jeśli super widowiskowa oprawa graficzna i duży zbiór funkcjonalności platformy z kursami Cię w jakiś sposób motywuje do działania, do nauki, to kurs Anti IF nie jest dla Ciebie. Tak jak pisałem, platforma, sama w sobie, jest niewidoczna. Nie ma punktacji, rywalizacji i zadań specjalnych.

Jeśli nie potrafisz, lub nie chcesz być – chociaż chwilowo – językowo agnostyczny, a nie piszesz w Ruby na codzień, to kurs Anti IF nie jest dla Ciebie.

Zmierzając do końca

Kursy online nie są dla każdego. Wiadomka 🙂

Nie każdy potrafi się uczyć w ten sposób. Osobiście lubię naukę online, ale nie każdy kurs online preferuję i nie każdy, jaki przeszedłem, mi się podobał.

Czasem zwyczajnie jest nudno.

Przechodząc przez Anti IF’ki nie miałem ani razu takiego wrażenia. Przez ten kurs się po prostu leci! Lekcja po lekcji.

Teraz nic tylko sotsować!

Jaka jest Twoja opinia o kursach online? Może się zastanawiasz nad zakupem jakiegoś? Napisz w komentarzu, albo złap mnie na instagramie – profil @programistadoswiadczony – postaram się pomóc.

Add comment

NewsletterSpołecznościowe

Historycznie

Tagi