4 komentarze

 1. Marcin pisze:

  masz rację, jak poznałem Solida, nie tak dawno (wcześniej znałem z teorii) zaczołem się zastanawiać czy jeżeli chcę żeby aplikacja była solid to muszę stosować wszystkie pięć zasad? Z trzeciej to ja jeszcze nigdy nie skorzystałam, ale czy przez to moje aplikacje są mniej solid? Solid ro zbiór reguł nie wytycznych, a czy korzystamy i jak korzystamy z tego to wszystko zależy od nas (od kontekstu). Problem ze wszystkimi regułami i zasadami jest taki że jeżeli to wszystko zastosujemy to nasz kod będzie mniej czytelny niż wcześniej.
  Masz racje u miar trzeba znać, tylko kiedy mogę powiedzieć sobie dość?

  • Patryk pisze:

   Ja zwykłem zawsze mówić, że kod powinien być czytelny jak dobra książka fabularna, beletrystyka. Powinien się czytać jak tekst z fabułą, prawie z bohaterami. To jest, moim zdaniem, najważniejsze. Reguły takie jak SOLID, czy KISS, czy YAGNI, czy DRY są jedynie jak reguły które mówą jak powinien wyglądać artykuł w gazecie, albo jak powinno wyglądać wypracowanie. Czytelnik dzięki temu lepiej rozumie to co czyta, a pamiętajmy, że kod najczęściej jest czytany :).

 2. Tomek pisze:

  Hej, dzięki za fajny post!
  W czasach juniorskich było mi ciężko wyrobić sobie intuicję co do sformułowania „Robi jedną rzecz”, bo przecież przetwarzanie wiadomości albo edycja profilu użytkownika to w końcu jedna rzecz, prawda? Z pomocą przyszła mi alternatywna definicja, a mianowicie „Robi jedną rzecz” => „Istnieje tylko jeden powód do zmiany w klasie”. Wtedy zmiana schematu DB => zmiana w Procesorze, zmiana sposobu przetwarzania wiadomości => zmiana w Procesorze. Zatem widać, że zmiana w dwóch różnych obszarach aplikacji generuje zmianę w tej samej klasie. Zatem naruszyliśmy tutaj SRP.
  Twój post wpadł mi w oko również z innego powodu: pracuję aktualnie nad serią postów o typach i klasach w .NET/C#, i jeden z tych postów dotyczyć będzie literki L (Liskov Substitution Principle), i również omawiam go przez podanie przykładów łamania dobrych praktyk związanych z typami i projektowaniem zachowań. Podrzucę linka, gdy uda mi się skończyć serię (ach te postanowienia noworoczne;)) Co powiesz na gościnny post w Twojej serii?:)

  Pozdrawiam,
  Tomek

  • Patryk pisze:

   Zastanawiam się nad Twoją, alternatywną definicją SRP. I muszę to sobie przyswoić.
   Co do propozycji gościnnego posta – to świetny pomysł! Odezwę się jutro :).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *